The TJ Awards 2018: Shortlist announced

Written by Jon Kennard on 4 June 2018 in News
News

Here it is - this year's TJ Awards shortlist. Congratulations to all who made it, and see you in December (if not before).

The category champions of the TJ Awards 2018 have revealed their shortlist of entrants they want to interview in the next stage of judging. This is the interviews and these form the final phase when the gold, silver and bronze winners will be decided. Interviews are compulsory and failure to attend will result in disqualification.

The interview dates are available online, where finalists can register attendees and select their preferred time on a first come first serve basis. If you have any problems securing your interview appointment email awards@trainingjournal.com as soon as possible.

TJ extends its congratulations to all the lucky finalists and look forward to meeting many of you at the interview stage. Our consolations go to those who didn’t make the shortlist - competition is very tough as always.

The TJ Awards 2018 shortlist:

Best Apprenticeship Programme

Arch Apprenticeships: The Splash Programme at Wavemaker
CCS Media: CCS Media Apprentice Sales Academy
County Durham and Darlington Fire and Rescue Service: CDDFRS Firefighter Apprentice Scheme
Coventry Building Society: Early Careers - Apprenticeships
Darlington Building Society: Darlington Building Society 'Growing our own'
East of England Co-op: East of England Co-op Apprenticeship programme

Best Change Management Programme

Aspers Casinos: Aspers World Project Group
Asurion: One Experience Resolution & Change Leadership
Care Quality Commission and Ashridge Executive Education
Edam Group: Project Phoenix
Thomas Cook: Thomas Cook Contact Centre Training Experts

Best Coaching/Mentoring Programme

Asurion: Masters
Fielding Financial: Fielding Financial Mentorship Academy
Government Communication Service, Cabinet Office: Early Talent Coaching and Mentoring schemes
Guy's and St Thomas' NHS Foundation Trust: Coaching Peer Supervision Programme
XMA: Westcoast and HPE - Enterprise Mentoring Partnership

Best Customer Experience Programme

British Airways: Transforming Club World
NUTRICIA: Localisation of onboarding
Royal Bank of Scotland: Closed Loop Feedback
Towergate: Towergate Retail Induction Programme
Transport for London & Steps Drama Learning Development: Hello London/ Customer Experience for London Bus Drivers
t-three on behalf of Aer Lingus: Ascend at Aer Lingus

Best Diversity & Inclusion Programme

Arch Apprentices: Mindshare's school leaver's programme
Bank of Ireland Group: Bank of Ireland Inclusion & Diversity
BT plc: TechWomen
Lewis Silkin LLP: a Lasting Change
Mitie: Think Differently
National Assembly for Wales: Apprenticeship Scheme 2018

Best Leadership Development Programme

Sponsored by CAKE PD
DPA Consulting: Top Line, Warner Music Group
FSCS: Leadership Excellence Programme
Newton Europe: Newton Leadership Development Programme
Towergate: Towergate Retail Leadership Development Programme
t-three in partnership with Jaguar Land Rover: Great Line Manager Programme
XMA: ExcelErate Leadership Programme

Best Operational Programme

HUGO BOSS Turkey: Super Leader League
Lifetime Training: RT On-boarding programme
Media Zoo: Media Zoo Tesco Retail Digital Learning Transformation
St Monica Trust: Mandatory Update Day
Towergate: Towergate Retail Induction Programme
University of Reading: Central Induction

Best Organisational Development Programme

Care Quality Commission and Ashridge Executive Education
DPA Consulting: Top Line, Warner Music Group
FSCS: Achieving Excellence (ACE) Programme
Theatre Royal Plymouth: Another engaging performance now showing at Theatre Royal Plymouth

Best Private/Commercial Programme

Darlington Building Society: 'Growing our Own'
DPA Consulting: Top Line, Warner Music Group
Newport and Partners: OI Alloa Path to Performance
Openreach: Open Street
Servest Group Limited: Servest Managerial & Leadership Development Programme
t-three in partnership with Jaguar Land Rover: Great Line Manager programme

Best Public Service/Not-for-Profit Programme

Care Quality Commission and Ashridge Executive Education
Government Communication Service, Cabinet Office: Early Talent Coaching and Mentoring schemes
Guy's and St Thomas' NHS Foundation Trust: Coaching Peer Supervision Programme
Hope for Justice: Hope for Justice Modern Slavery Awareness 2016/2017
Money Advice Trust: Behavioural theory and its application in advice
RAF Association: Accredited Training for Welfare Volunteers

Best Talent Development Programme

Art of Work Ltd: Jardine Motors Group Leaders of the Future
Darlington Building Society: Darlington Building Society 'Growing our Own'
East of England Co-op: East of England Co-op Apprenticeship programme
Fujitsu: Fujitsu Distinguished Engineer Programme
Newport and Partners: OI Alloa Path to Performance
Nutrucia Medical: Competencies to support development

Best Training Partnership

BAE Systems and Impact: Graduate Developing You
BT, Kaplan Leadership and Professional Development & Clarity International: "Doing the right thing" training from BT Academy Finance
DPG and Virtual College: Taking Level 5 HR training online
Greene King and Lifetime Partnership
Guy's and St Thomas' NHS Foundation Trust and PattersonPrenticeDesigns: Coaching Peer Supervision Programme
Media Zoo and Santander Learning

Best Use of Technology in Learning

Sponsored by Imparta

AB Sugar: AB Sugar Communities of Practice
DPG and Virtual College: Taking Level 5 HR training online
Droman Solutions, Abertay University and Police Scotland: Droman Solutions
GAME & Growth Engineering: GAME Learning Zone
National FGM Centre: Online Female Genital Mutilation Assessment Tool
Saberr, Eastern Academic Health Science Network and Hertfordshire Partnership NHS Foundation Trust: Coachbot

L&D Professional of the Year
Sponsored by the CIPD

Joanna Arkison, St Monica’s Trust
Rob Ashcroft, Media Zoo
Rhodri Wyn Jones, National Assembly for Wales
Mandeep S Kundi, BMJ
Mark Rainbow, Openreach

L&D Team of the Year

Aspers Casinos:  Aspers World Project Group
British Airways: British Airways Airline Learning Design Team
Thomas Cook:  Thomas Cook Contact Centre Training Experts
Towergate:  Towergate Retail Training Team
William Hill: William Hill Retail Learning & Development

The shortlist for Best Sales Programme is still being considered and will be announced soon. There will be no shortlist published for the Special Achievement Award 2018 - nominees will be contacted by the organisers in due course.

Tags

Share this page

CONTRIBUTIONS FROM READERS

Please login to post a comment or register for a free account.

Related Articles

Categories

Tags

Related Sponsored Articles